skip to content
 
 

Victor (Frank) Cook

Victor (Frank) Cook

Victor Cook was born in 1931 in Melbourne. He left school in 1944 and worked as a rural labourer before enlisting in the Royal Australian Air Force (RAAF) in August 1950 at the age of 20. During the course of his service, Victor’s musterings ranged from Flight Rigger to Airframe Mechanic, Airframe Fitter and finally Works Fitter and by the time of his discharge, he had attained the rank of Leading Aircraftman.

Victor’s service began at Laverton in Victoria, and his training continued at Wagga Wagga in New South Wales before he was posted to the Maintenance Squadron at Point Cook. In November 1952, Victor was allotted for war service in Korea and he arrived in Japan at the end of that month. From November 1952, he served with No. 491 Maintenance Squadron in Japan and in March 1953 joined No. 77 Squadron in Korea, where he served for four months. In July 1953, Victor returned to Japan where he once more served with No. 491 Maintenance Squadron.

In March 1954, Victor returned to Australia, where he spent the next seventeen months on postings at Wagga Wagga, Laverton and Townsville. In September 1955, he joined No. 2 Construction Squadron in Penang, where he served for the next eleven months. Victor was discharged from the RAAF on 22 August 1956, having completed the six years of service for which he enlisted.

Shortly after leaving the RAAF, Victor married Pauline Davies. At the time of his marriage he was working as a labourer. He later took up work as a milk carter and dairy farmer and now lives on King Island.